UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ | +48 61 671 66 00

MENU

Menu

Pielęgnacja twarzy dla kobiet w ciąży

Bezpieczne produkty i zabiegi dla kobiet w ciąży 
 
W trakcie ciąży wiele kobiet zastanawia się, jakie produkty można stosować w pielęgnacji domowej. Jakie zabiegi gabinetowe są bezpieczne dla kobiet podziewających się dziecka? Pielęgnacja twarzy dla przyszłych mam budzi wiele pytań i wątpliwości, dlatego Katarzyna Mydlak - Jezierska - kosmetolog Instytutu Salamandra podpowiada.

Okres ciąży to fizjologiczny czas wielu zmian w organizmie kobiety. Zmiany występują ze względu na adaptację i rozwój płodu, jaki zachodzi w ciele kobiety.  Dochodzi do zaburzenia hormonalnego, emocjonalnego, metabolicznego oraz immunologicznego.  Konsekwencją tego są zmiany w obrębie skóry kobiety oraz owłosieniu. Każdą pielęgnację należy dobrać indywidualnie, biorąc pod uwagę samopoczucie, oraz okres ciąży. Czas trwania ciąży rozpoczyna się od zapłonienia do porodu, to jest ok  38 – 42 tygodni, który dzieli się na trzy trymestry.

Pierwszy trymestr charakteryzuje się dużą wrażliwością organizmu ze względu na proces organogenzy. Czasu, w jakim zachodzi cykl różnicowania i grupowania komórek, którego efektem jest powstanie gotowych do pracy narządów.
Zmiany zachodzące w  organizmie kobiety, są wywołane zwiększoną lub obniżoną aktywnością poszczególnych hormonów takich jak, estrogeny, androgeny, progesteron, prolaktyna, oksytocyna, gonadotropina kosmówkowa, hormon luteinizujący oraz powiększający się mięsień macicy proporcjonalnie do rozwijającego się w niej płodu.
Konsekwencją zmian hormonalnych w przypadku wzrostu poziomu hormony przysadkowego, jakim jest melanotropina MSH  jest m.in. zwiększona pigmentacja skóry wokół brodawek sutkowych, linii środkowej brzucha czy krocza. Na twarzy również dochodzi do zwiększonej liczby odkładania się barwnika (melaniny) i powstania brązowych plam często w postaci rozlanej i określanej w nomenklaturze dermatologicznej jako ostuda ciężarnych. Lokalizacja zmian to policzka (ze szczególnym uwzględnieniem okolicy kości jarzmowej), grzbiet nosa i środek czoła. Melasma ciążowa często zanika w okresie połogu. Ważnym czynnikiem, jaki wpływa na głębokość przebarwienia oraz jego występowanie na skórze ma profilaktyka okołoporodowa.
Brak stabilności panelu hormonalnego kobiet ciężarnych wpływa na nawilżenie skóry. Jest to kwestia indywidualna, która u niektórych kobiet charakteryzuje się nadmierną suchością. Za odwodnienie skóry u kobiet ciężarnych odpowiadają głównie estrogeny. Wysoki poziom estrogenów wpływa na wolniejszą pracę gruczołów łojowych. Skóra jest wtedy odwodniona oraz nadreaktywna.  Możemy również spotkać się z typem skóry kobiety ciężarnej, która charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum przez sebocyty. Za wzmożoną aktywnosć gruczołów łojowych odpowiada m.in. wyższy poziom androgenów czy wzrost prolaktyny. Zwiększony wskaźnik prolaktyny wywołuje odkładanie się łoju w warstwie rogowej naskórka oraz wpływa na rozwój bakterii beztlenowych, czego konsekwencją może być występowanie zmian trądzikowych o charakterze stanów zapalnych.

PIELĘGNACJA DOMOWA DLA KOBIET W CIĄŻY
 • Z uwagi na zmiany hormonalne oraz rozwijające się dziecko w okresie ciąży podstawowym elementem pielęgnacji powinna być ochrona przeciw promieniowaniu UV tzn. codzienna aplikacja kremu z filtrem ze wskaźnikiem SPF 50 chroniącym przeciw UVB oraz wskaźnikiem IPD,PPD czy PA przeciw promieniowaniu UVA. Promieniowanie słoneczne może nasilać objawy, dlatego krem ochronny należy stosować przez 365 dni, niezależnie od pory roku, w jakiej znajduje się kobieta w ciąży. Aplikacja powinna być wykonywana co 2h, w ilości 1 łyżeczki na twarz, szyję, a w przypadku kończyny górnej 1 łyżeczka na 1 z kończyn,  kończyna dolna 2 łyżeczki na jedną kończynę dolną.
 • Podstawą codziennej pielęgnacji domowej powinno być działanie nawilżające, odżywcze do których należą składniki aktywne takie jak kwas hialuronowy, bakuchiol, ceramidy, peptydy, Nienasycone Kwasy Tłuszczowe NNKT czy algi. Dodatkowo należy pamiętać o włączeniu antyoksydantów, które chronią skórę przed stresem oksydacyjnym tzn. spowalniają namnażanie się wolnych rodników tlenowych, które przyspieszają starzenie się skóry. Do antyoksydantów zaliczamy witaminę E, witaminę C (Tetreaizopalmitynian askorbylu) oraz reserwatrol.
 • W przypadku kiedy skóra kobiety w ciąży ulega nadmiernej produkcji łoju. Skóra w dotyku jest lepka oraz występują zmiany zaskórnikowe o charakterze zmian zapalnych, należy wprowadzić składniki  aktywne o właściwościach sebostatycznym takie jak: Niacynamid (Witamina B3), oczar wirginijski, wyciąg z kozieradki oraz przeciwzapalnych, kojących taki jak: wąkrotka azjatycka, alantoina, wyciąg z rumianku.
 • Składniki aktywne niewskazane w pielęgnacji w przypadku kobiet w ciąży jest rezorcyna, pochodne witaminy A taki jak retinol, izotretinoina oraz peelingi chemiczne o małej cząsteczce. Stosowanie pochodnych witaminy A to ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu, ze względu na właściwości teratogenne substancji. 
 
  ZABIEGI DLA KOBIET W CIĄŻY (ZABIEGI W GABINECIE, U PROFESJONALISTY)

  Pielęgnacja gabinetowa u kobiet w ciąży wymaga zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa dla kobiety oraz dziecka. Zabiegi, które możemy wykonywać w gabinecie to:
  • Peelingi chemiczne oraz zabiegi pielęgnacyjne określane często jako kosmetyka biała. Mając na myśli peelingi chemiczne, odnosimy się do polihydroksykwasu tzw. Glukonolaktonu oraz AHA alfahydroksykwasów takich jak kwas mlekowy. Wymieniony PHA oraz AHA działają nawilżająco. W przypadku skóry kobiety ciężarnej z problemami zmian trądzikowych warto wprowadzi kwas azelainowy czy kwas migdałowy należące również do AHA, które charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym oraz antybakteryjnym. Peelingi chemiczne należy wykonywać w odpowiednim stężeniu. Zabiegi pielęgnacyjne opierają się na wprowadzeniu manualnym, bądź z wykorzystaniem tlenu hiperbakrycznego tzw. infuzji tlenowej składników aktywnych o działaniu nawilżającym, odżywczym takie jak peptydy, ekstarkt z aloesu, ceramidy, kolagen, koenzymQ10, ksantohumol.
  • U kobiet w ciąży w celu poprawy mikrokrążenia i zapobieganiu obrzęków wskazany jest masaż relaksacyjny. Dlatego panią w ciąży możemy zaproponować zabieg, który opiera się na działaniu masażu drenującego. Zabieg ICOONE na twarz poprawia pracę układu limfatycznego, zmniejsza cienie i obrzęki. Zabieg ten można  wykonywać w 3 trymestrze ciąży. 
  • W okresie jesienno – zimowym kobiety w ciąży mogą skorzystać z zabiegu mikrodermabrazji korundowej. Mikrodermabrazja to mechaniczne złuszczenie korneocytów zlokalizowanych na wierzchniej warstwie naskórka. Mikrodermabrazja korundowa charakteryzuje się wykorzystaniem tlenku glinu potocznie określanego jako korund, który odpowiada za oczyszczenie naskórka. Tlenek glinu jest obojętny dla skóry, stąd niweluje ryzyko powstania niepożądanej reakcji.
  Pielęgnacja gabinetowa kobiet w ciąży jest ograniczona w stosunku do zabiegów inwazyjnych z wykorzystaniem technologii światła laserowego, fali radiowej czy ultradźwięków. Zabiegi wpływają  na głębsze warstwy skóry tzn. skórę właściwą czy tkankę podskórną, wywołują stan zapalny organizmu, czego konsekwencją mogłaby być nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego, narażenia zdrowia kobiety i dziecka. 

  Pielęgnacja domowa, jak i gabinetowa  u kobiet w ciąży powinna być indywidualnie dobrana do kondycji skóry, która uwarunkowana jest głównie gospodarką hormonalną. Poziom estrogenów, androgenów, prolaktyny, melanotropiny to podstawowe czynniki wpływające na potrzeby skóry.
   
  Masz pytania bądź wątpliwości? Zapisz się na konsultacje ze specjalistą Instytutu Salamandra
   


   
  POPRZEDNI WPIS NASTĘPNY WPIS
  icoone
  mesotherm
  xlase
  STORZ MEDICAL
  ACCENT PRIME
  IntraJet
  Coaxmed
  EMS
  facebook
  Instagram
  Unia Europejska
  UE