UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ | +48 61 671 66 00

MENU

Menu

Pielęgnacja skóry ze zmianami trądzikowymi

Jednym z kluczowych aspektów dbałości o cerę, na której występują zmiany trądzikowe jest codzienna pielęgnacja domowa. Jak prawidłowo oczyszczać skórę, czego unikać, czego nie wolno stosować, a po co warto wprowadzić? Posłuchaj o sześciu zasadach codziennej pielęgnacji domowej cery dotkniętej obecnością zmian trądzikowych.


Zasada 1:

Delikatne i systematyczne oczyszczanie skóry odpowiednio indywidualnie dobranym preparatem to podstawa codziennej pielęgnacji domowej. Przede wszystkim produkt do oczyszczania skóry twarzy nie powinien po zmyciu wywoływać uczucia ściągnięcia.
Skórę, na której występują zmiany trądzikowe, należy oczyszczać, nie złuszczać. Dlaczego? Zbyt intensywne złuszczanie cery, czyli stosowanie peelingów typu peeling drobnoziarnisty czy peeling gruboziarnisty (peelingu gruboziarnistego nie wolno stosować do skóry twarzy), peelingów chemicznych tzw. kwasów wywołują one podrażnienie oraz zaburzają płaszcz ochronny naskórka, czego konsekwencją jest pogłębienie problemu.
 
Zasada 2:

Niezwykle istotna w pielęgnacji skóry problematycznej jest odbudowa płaszcza hydro-lipidowego. Odbudowa płaszcza hydro lipidowego = stosowanie produktów nawilżających. TAK, nawilżenie, nie chodzi o matowienie i odwadnianie skóry. Często możemy się spotkać, że w przypadku kiedy mamy zmiany trądzikowe wtedy zalecane są produkty wysuszające, odwadniające. Należy pamiętać, że produkty takie w swoim składzie zawierają siarkę, cynk. Powodują one odwodnienie skóry, suchości i pogłębienie zmian trądzikowych. - mówi Katarzyna Jezierska, kosmetolog Instytut Salamandra. Wzmożona suchość skóry wywołuje nadmierną produkcję sebum, które prowadzi do rozwoju bakterii, czyli większej ilości zmian trądzikowych.

Zasada 3:

Zmian trądzikowych nie należy manualnie wyciskać! To błąd, który wiele osób popełnia, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji i “błędnego koła”, jakie wywołuje domowe oczyszczanie manualne. Wyciskając zmiany, naruszamy ciągłość naskórka, która staje się pożywką dla bakterii. Jeżeli taka zmiana już wystąpi, najlepszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest miejscowe nałożenie preparatu o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym np. wąkrotka azjatycka, niacynamid czy olejek z drzewa herbacianego.

Zasada 4:

Na początek prysznic, a później oczyszczanie twarzy! Ta kolejność nie jest przypadkowa. Skórę twarzy należy oczyszczać jako ostatni etap codziennej pielęgnacji domowej. Na skórze twarzy np. po umyciu włosów często pozostają resztki szamponu czy odżywki. Produkty te pozostając na skórze twarzy, mogą czopować pory i w konsekwencji wywołać zmiany trądzikowe.

Zasada 5:

W zestawie podstawowych zasad nie mogło zabraknąć diety. Zbyt duże spożywanie ostrych potraw słodyczy czy nabiału nie wpływa korzystnie na kondycję naszej skóry. To produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które wywołują wzrost poziomu glukozy, co wpływa na wzmożoną aktywność gruczołów łojowych, czego konsekwencją jest powstawanie zmian trądzikowych.
Dla przykładu produkty o wysokim indeksie glikemicznym, których należy unikać to:
- morele,
- ziemniaki pieczone,
- ziemniaki gotowane,
- biały ryż,
- białe pieczywo,
- cukier.

Produkty, które warto wprowadzić w codzienną dietę to produkty o niskim indeksie glikemicznym takie jak:
- orzechy,
- migdały,
- czarne porzeczki,
- czereśnie,
- czekolada z zawartością 70% kakao,
- fasola,
- cebula,
- czosnek.

Produkty, które od czasu do czasu możemy podjadać (produkty o średnim indeksie glikemicznym) to
- kokos,
- kiwi,
- makaron (ugotowany al.dente).

Zasada 6:

Dotykanie twarzy (często niekontrolowane) to idealny sposób na przenoszenie bakterii, które gromadzą się na naszych dłoniach. Dlatego starajmy się mieć to jednak pod kontrolą. Dokładnie taka sama zasada dotyczy telefonu czy poduszki. Warto zadbać o higienę przedmiotów, które mają kontakt z naszą cerą.

Nie możesz poradzić sobie ze zmianami trądzikowymi? Zgłoś sie do specjalisty!
Kosmetolodzy Instytutu Salamandra opracują dla Ciebie indywidualnie dobraną terapię zabiegową w opraciu zarówno o pielegnacje domową jak i gabinetową. 


 
POPRZEDNI WPIS NASTĘPNY WPIS
icoone
mesotherm
xlase
STORZ MEDICAL
ACCENT PRIME
IntraJet
Coaxmed
EMS
facebook
Instagram
Unia Europejska
UE