UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ | +48 61 671 66 00

MENU

Menu

Pielęgnacja okolicy oka

Skóra wokół oczu to okolica twarzy, na której najszybciej następują procesy starzenia. Skąd taka teza? Skóra wokół oczu charakteryzuje się najcieńszą oraz najbardziej delikatną fakturą. Dodatkowo niewielka ilość podściółki tłuszczowej oraz codzienna intensywna praca mięśnia okrężnego oka przyczynia się do wczesnego pojawienia się drobnych linii i zmarszczek.
Wpływ na proces starzenia się okolicy oka mają uwarunkowania genetyczne, czynniki zewnętrzne (promieniowanie UV), sposoby codziennej pielęgnacji, makijaż czy demakijaż oka, ale również dieta i styl życia. Brak pielęgnacji okolica oka wpływa na jej kondycje. Często skóra wokół oczy jest odwodniona, zmęczona. Pojawiają się obrzęki, wiotkość górnej powieki, cienie pod oczami, pierwsze drobne linie czy zmarszczki. Stąd należy przede wszystkim zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację.

1. Demakijaż oka

Podstawą codziennej pielęgnacji okolicy oka jest jej prawidłowy demakijaż. Nieodpowiedni demakijaż lub jego brak w codziennej pielęgnacji wywołuje przyspieszone starzenie się okolicy oka (tzn. szybciej występują drobne linie i zmarszczki). Dodatkowo pojawiają się cienie czy obrzęki pod oczami. Następuje to ze względu na proces poszerzenia się łożyska naczyniowego w skórze, jaki ma miejsce w nocy. Stąd pozostawienie produktu kolorowego spowoduje wchłonięcia się barwnika do środka, co wywoła stan zapalny (obrzęk), dodatkowo może wystąpić podrażnienie (zaczerwienienie okolicy oka).

Demakijaż oka powinien być wykonywany w następujący sposób, zwilżony płatek kosmetyczny płynem do demakijażu oka lub płynem micelarnym przykładamy na kilkanaście sekund do powiek (jest to czas na rozpuszczenie produktu kolorowego), następnie ruchem w dół lub od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka ściągamy płatek kosmetyczny. Ruchy te należy wykonywać delikatni. Płatkiem kosmetycznym nie należy pocierać skóry wokół oczu ani wykonywać ruchów w kierunku do zewnątrz. Oczyszczanie okolicy oka należy powtarzać aż do uzyskania czystego płatka kosmetycznego.

Jeżeli po demakijażu występuje duży obrzęk bądź intensywne zaczerwienie wywołane zmęczeniem, bądź brakiem snu warto zastosować kompres z naparu z zielonej herbaty, rumianku lub świetlika lekarskiego w celu działania łagodzącego. Kompres należy nałożyć na powieki na około 20 min.

2. Jak wybrać odpowiedni krem pod oczy?

W celu utrzymania jędrności skóry, zapobiegania powstawaniu zmarszczek wokół oczy należy pamiętać o codziennej aplikacji kremu z filtrem, w celu ochrony skóry wokół oczu przed przyspieszonym starzeniem się skóry okolicy oka. Krem pod oczy powinien posiadać lekką, nawilżająca konsystencję. Dodatkowo warto, aby posiadał składniki, poprawiające cyrkulację krwi (kasztanowiec, arnika, miłorząb japoński czy oczar wirginijski), działanie rozjaśniające (witamina C, ogórek), działanie odżywcze (Witamina E). U osób, u których pojawiły się już drobne linie i zmarszczki, warto wprowadzić krem pod oczy o działaniu wygładzającym (np. Retinol).

3. Jak prawidłowo aplikować krem pod oczy?

W codziennej pielęgnacji domowej krem pod oczy należy aplikować, wykonując ruchy do środka. Ilość produktu, jaką należy nałożyć to ziarenko groszku bądź niewiele większa wielkość od główki szpilki. Aplikacja powinna wyglądać następująco, zaczynając od zewnętrznego kącika dolnej powieki i 2-3 mm od dolnej linii rzęs wmasowujemy preparat, przechodząc przez wewnętrzny kącik oka, na łuk brwiowy (należy pamiętać, aby krem na okolice oka był nakładany tylko na dolną powiekę oraz nieruchomą górną. Preparatu nie nakładamy na powiekę górną ruchomą ze względu na ryzyko wywołania podrażnienie czy stanu zapalnego gałki ocznej) i kończymy ruch na zewnętrznym kąciku oka. Czynność powtarzamy aż do wchłonięcia się preparatu. Dodatkowo co 7 – 10 dni warto nałożyć płatki kolagenowe bądź coraz częściej dostępne maski pod oczy w konsystencji kremowej/żelowej w celu intensywnego nawodnienia okolicy oczu.

4. Jak wykonać masaż okolicy oka?

Należy również pamiętać, że wraz z wiekiem tkanka mięśniowa ulega zwiotczeniu, stąd jej stymulacja jest bardzo istotna. Dodatkowo cienie pod oczami wynikają nie tylko z nieprawidłowo wykonanego demakijażu, ale przede wszystkim z powolnego stopniowego obniżania się warstwy tłuszczu podskórnego. Warstwa tłuszczu podskórnego u osób młodych jest zlokalizowana na powiekach (wypełnia cały oczodół). Stopniowo ze względu na utratę wiązań między skórą właściwą a tkanką podskórną opuszcza się w dół, dlatego w warunkach domowych warto działać stymulująco, wykonując masaż okolicy oka. Regularny krótki masaż okolicy oka będzie zmniejszał cienie i obrzęki pod oczami, wpływał na poprawę jędrności skóry oraz poprawiał jej koloryt poprzez pobudzenie mikrokrążenia i układu limfatycznego.

Chcesz zobaczyć instrukcje jak prawidłowo demakijaż oka oraz jak stymulować skórę wokół oczu?
Zapraszamy na kanał Instytutu Salamandra: LINK 

POPRZEDNI WPIS NASTĘPNY WPIS
icoone
mesotherm
xlase
STORZ MEDICAL
ACCENT PRIME
IntraJet
Coaxmed
EMS
facebook
Instagram
Unia Europejska
UE