UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ | +48 61 671 66 00

MENU

Menu

Noszenie maseczki ochronnej a pielęgnacja skóry

Maseczka ochronna i jej wpływ na skórę
Podczas oddychania środowisko pod maseczką jednorazowego, jak i wielorazowego użytku staje się pożywką do namnażania się bakterii, wilgotność i temperatura powietrza pod maseczką ulega podwyższeniu. Konsekwencją tego jest powstanie niedoskonałości oraz zmian skórnych takich jak czopowanie gruczołów łojowych, powstawanie stanów zapalnych, występowanie swędzenia, łuszczenia, zaczerwienienia i nadwrażliwości skóry. Materiał, z jakiego wykonana jest maseczka wpływa na procesy jakie pod nią zachodzą. Oddychając, skóra pod maseczką paruje. W przypadku gdy dojdzie do takiego zjawiska, na skórze twarzy należy jak najszybciej osuszyć ją chusteczką higieniczną. Jednorazowa maseczka dwuwarstwowa ma cieńszą strukturę i większy komfort oddychania, czyli mniejsze pocenie skóry. Natomiast maseczka trójwarstwowa jest grubsza, zapewnia większe bezpieczeństwo, ale wywołuje dyskomfort w oddychaniu, a co za tym idzie większą potliwość skóry. Należy jednak pamiętać, że jednorazową maseczkę (niezależnie czy dwu, czy trzywarstwową należy wyrzucić po jednokrotnym użyciu). Jeśli chodzi o maseczki materiałowe, to powinny być uszyte z wysokojakościowej bawełny. Warto również zwrócić uwagę, aby dodatkowo posiadała kieszeń na filtr. Będzie wpływało to korzystnie na kondycję skóry oraz ułatwi przepływ powietrza. Maseczki materiałowe są wielokrotnego użytku, ale należy je często prać, następnie prasować, aby uzyskać jak największą ich jałowość.
 
 
Jak pielęgnować skórę podczas noszenia maseczek?
Pielęgnacja skóry w tym czasie powinna opierać się na działaniu intensywnie nawilżającym, ochronnym, regulującym pracę gruczołów łojowych i utrzymujących prawidłowy płaszcz hydrolipidowy naskórka. Codzienne oczyszczanie skóry w warunkach domowych powinniśmy wykonywać delikatnym preparatem, który zostanie indywidualnie dobrany do potrzeb naszej skóry. Nie należy wykonywać zbyt intensywnego oczyszczania czy złuszczania, które potencjalnie mogą wywołać podrażnienie skóry i pobudzić bądź nasilić istniejące zmiany skórne. Tonik wyrównujący pH skóry powinien dodatkowo zawierać składniki łagodzące, kojące takie jak aloes, prowitamina B5 (D-panthenol), róża damasceńska.
 
W przypadku kiedy podrażnienie wystąpiło, należy natychmiastowo zastosować wodę termalną, która ukoi i zmniejszy widoczność zaczerwienienia. Natomiast jeśli pojawił się na naszej skórze problem ze zmianami trądzikowymi, należy wprowadzić preparaty o działaniu łagodzącym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym. W kosmetykach szukaj składników aktywnych takich jak: olejek z drzewa herbacianego, olejek z czarnuszki, kwasy AHA (kwas mlekowy w 10%), witamina B3 (Niacynamid), cynk czy srebro - mówi Katarzyna Jezierska, Kosmetolog Instytutu Salamandra.
 
W porannej pielęgnacji domowej nie można zapominać również o kremie ochronnym SPF minimum 30 min przed wyjściem z domu. Natomiast wykonując, codzienny makijaż warto zrezygnować z ciężkich, mocno kryjących podkładów na rzecz kremów BB, CC, kremów z filtrem SPF posiadających barwniki, podkładów mineralnych czy produkty lekkie, wyrównujące koloryt skóry.
 
 
 
 
 
POPRZEDNI WPIS NASTĘPNY WPIS
icoone
mesotherm
xlase
STORZ MEDICAL
ACCENT PRIME
IntraJet
Coaxmed
EMS
facebook
Instagram
Unia Europejska
UE