UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ | +48 61 671 66 00

MENU

Menu

Krem z filtrem a prawdziwa ochrona przeciwsłoneczna.

Krem z filtrem a prawdziwa ochrona przeciwsłoneczna. To duża różnica!
W drogeriach, perfumeriach i supermarketach dostępnych jest mnóstwo opcji z kategorii „ochrona przeciwsłoneczna”. Filtry mineralne, chemiczne, kremy BB z filtrem, olejki przyspieszające opalanie, balsamy z drobinkami i... możemy tak wymieniać bez końca. Na co się zdecydować? Jak czytać etykiety kremów i balsamów przeciwsłonecznych i finalnie – co będzie najlepsze dla Twojej skóry? Zapraszamy do lektury.

Dobierz krem do swojej karnacji.
„Im mniejszy filtr, tym bardziej się opalimy” – to największy mit, jaki istnieje. Tak brzmi prawdziwy: im mniejszy faktor ochronny, tym większe poparzenia – szczególnie u osób o jasnej karnacji. Jeśli masz z natury jasną karnację, jasne lub rude włosy, piegi lub opalasz się „na różowo” to znak, że ilość melaniny w Twojej skórze jest bardzo mała, a promienie UVB mogą wyrządzić Ci wiele krzywdy. Stopień ochrony przed promieniowaniem UVB określa faktor SPF, czyli Sun Protective Factor. Im jest wyższy, tym dłużej możemy przebywać na słońcu bez ryzyka oparzenia. Osoby o jasnej karnacji powinny wybierać kremy o średniej (SPF15-25), wysokiej (SPF30-50) lub bardzo wysokiej (SPF50+) ochronie przeciwsłonecznej. Szukaj kremów mających (oprócz wskaźnika SPF) wysoki wskaźnik IPD lub PPD (PA) – chroniący przed promieniami UVA. Na rynku dostępne są kremy z filtrem SPF50 i bez filtrów PA, które zapewnią o wiele gorszą ochronę niż kremy konkurencyjnej firmy z filtrem SPF25 i wysokim wskaźnikiem PA.

Filtr chemiczny czy mineralny – wszystko zależy od Twojej skóry!
Filtry mineralne (fizyczne) tworzą na skórę barierę odbijającą i rozpraszającą promienie słoneczne. Ich cząsteczki są za duże, by wniknąć w naskórek, więc tworzą na powierzchni skóry zaporę dla promieni UVB i UVA. Często w ich składzie znajdziesz dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) i tlenek cynku (Zinc oxide). Polecane są dla osób z wrażliwą, alergiczną i skłonną do podrażnień skórą, należy jednak pamiętać, że mają dużą tendencję do ścierania się i trzeba aplikować je kilkukrotnie w ciągu jednej kąpieli słonecznej. Warto zainwestować w dobry filtr mineralny jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
Filtry chemiczne wnikają w głąb naskórka i pochłaniają promienie słoneczne, wykazując się dużą skutecznością ochronną. Nie bielą skóry i nie pozostawiają tłustego filmu na skórze, są bardziej odporne na ścieranie i kąpiele w wodzie. Przeznaczone są dla osób bez problemów skórnych. Aby uchronić się przed niespodziankami w postaci wyprysków, szukaj kosmetyków niekomodogennych, czyli takich, które nie blokują ujścia gruczołów łojowych.

Krem z filtrem do twarzy – nie tylko na urlopie.
Balsam z filtrem na plażę, a krem z filtrem do twarzy to dwie różne kategorie. W sezonie dużego nasłonecznienia (kwiecień-wrzesień) zainwestuj w krem z wysokim filtrem chroniącym przed promieniowaniem UVA, UVB i IR i stosuj go codziennie pod makijaż. Udowodniono, że promienie IR to największe zagrożenie dla jędrności skóry i sprzymierzeniec zmarszczek. W liniach profesjonalnych kosmetyków nowej generacji (np. Diego dalla Palma i Environ – dostępnych w Instytucie Salamandra) kremy chroniące przed światłem podczerwonym IR to standard. Kosmetyki te zapewniają nie tylko ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych na skórę, ale również pielęgnują, nawilżają i zapewniają maksymalną ochronę przeciwstarzeniową.
Z urlopu warto przywozić tylko miłe pamiątki. Przebarwienia, zmarszczki i utrata jędrności skóry na pewno się do nich nie zaliczają. Nie rezygnuj jednak z opalania, a korzystaj z niego z głową. Dzięki odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej i zdrowemu rozsądkowi, po powrocie z urlopu Twoja skóra odwdzięczy Ci się złotym blaskiem i dobrą kondycją. A co jeśli zdarzy Ci się przesadzić ze słońcem i odbije się to na jędrności i wyglądzie skóry? O tym przeczytasz już w kolejnym artykule na blogu Instytutu Salamandra!
POPRZEDNI WPIS NASTĘPNY WPIS
icoone
mesotherm
xlase
STORZ MEDICAL
ACCENT PRIME
IntraJet
Coaxmed
EMS
facebook
Instagram
Unia Europejska
UE