UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ | +48 61 671 66 00

MENU

Menu

Jak chronić naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem

Jak chronić naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem 

Każdego dnia jesteśmy narażenie na promieniowanie, które wpływa w pewnym stopniu niekorzystnie na naszą skórę i nasze zdrowie. Dowiedź się co na ten temat mówi kosmetolog Instytutu Salamandra - Katarzyna Jezierska

Promieniowanie i jego wpływ na skórę. 

Promieniowanie, które dociera do Ziemi to:
  • Promieniowanie Podczerwone, które dociera do Ziemi w największej ilości. Warunkuje ono utrzymanie odpowiedniej temperatury na Ziemi.
  • Światło widzialne. Stymuluje  proces fotosyntezy, przebieg rozrodu oraz rozwoju. To źródło codziennej energii. 
  • Promieniowanie słoneczne w małych dawkach wpływa korzystnie przede wszystkim na układ krwionośny m.in. zwiększa zdolność czerwonych krwinek do przenoszenia tlenu, podnosi napięcie mięśnia sercowego, obniża spoczynkowe tętno, podnosi poziom endorfin produkowanych w mózgu.
Niekorzystny wpływ ma jednak  promieniowanie ultrafioletowe docierające do ziemi w postaci fal elektromagnetycznych, o długości od 297 nm do 400 nm.  Promieniowanie ultrafioletowe wpływa niekorzystnie na ludzką skórę. Wywołuje przyspieszone starzenie skóry polegające na przeroście gruczołów łojowych oraz uszkodzeniu tkanki łącznej. Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy zakresy o różnej długości fali. Promieniowanie typu UVC jest niemal całkowicie zatrzymywane przez warstwę ozonową i prawie w ogóle nie dociera do powierzchni ziemi. UVB penetruje naskórek oraz skórę właściwą. Wykazuje działanie rumieniotwórcze. W wyniku tego rodzaju promieniowania powstaje opalenizna, ale także poparzenia słoneczne. UVA dociera znacznie głębiej aniżeli promieniowanie UVB, wnikając do tkanki podskórnej. Powoduje destrukcje włókien kolagenowych w skórze i występowanie plam pigmentacyjnych. Natężenie promieniowania UVA jest na stałym poziomie przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku. Jego działanie nie wywołuje zaczerwienienia ani zabarwienia skóry (w ograniczonych dawkach), ale w połączeniu z UVB natychmiastowo powoduje odczyn rumieniowy oraz fotostarzenie czy nowotwory skóry.  

Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?

Filtry przeciwsłoneczne to związki chemiczne, wykorzystywane w kosmetykach, które mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.W kosmetyce stosowane są dwa rodzaje filtrów: mineralne (fizyczne) oraz chemiczne. Dopiero użycie kilku filtrów w jednym kremie (najlepiej mieszanki chemicznych i fizycznych) daje skórze odpowiednią  ochronę. Filtry mineralne odbijają promieniowanie. Są to: dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku, tlenki żelaza i mika obydwa chronią przed UVB oraz częściowo przed promieniami UVA. Filtry chemiczne mają właściwości pochłaniające energię niesioną przez promieniowanie słoneczne. Należą do nich: oktokrylen (UVB), pochodne kwasu p – aminobenzoesowego PABA (UVB), benzylidenkamfora (UVB), kwas fenylobenzoimidazolosulfonowy (UVB), benzofenony (UVA i UVB), fenylobenzotriazole (UVA i UVB), triazyna (UVA i UVB), silatrisol (ochrona przed UVA i UVB), tinosorb m (filtr nowej generacji, chroni przed UVB i UVA), avobenzon (UVA). Często na opakowaniach spotyka się także takie oznaczenia jak butyl methoxydibenzoylmethane czy ethylhexyl methoxycinamate. Dodatkowo warto, aby krem z filtrem zawierał , związki wychwytujące wolne rodniki, dające aktywną ochronę przeciwsłoneczną a są nimi m.in.β karoten, flawonoidy (kwercetyna), n-acetylocysteina czy  antyoksydanty takie jak wit A,C,E będące również bombą witaminową dla skóry. 

Kiedy stosować krem z filtrem?

Aby nie narażać skóry na ryzyko szkodliwego działania różnych rodzajów promieniowania, powinniśmy stosować filtry przeciwsłoneczne przez cały rok. Jeżeli zakładamy, że krem z filtrem nakładamy tylko latem to jest to nieprawidłowe podejście do pielęgnacji skóry ale też do jej ochrony . Brak stosowania filtrów wywołuje: przyspieszone starzenie się skóry, stres oksydacyjny, alergie słoneczne, przebarwienia czy  zaczerwienienie. W przypadku pobudzenia reaktywności naczyń początkowo powstaje zaczerwienie  tymczasowe, które bez stosowania fotoprotekcji  pogłębi się w postać rumienia utrwalonego. Krem z filtrem  to ostatni krok codziennej porannej pielęgnacji domowej przed nałożeniem makijażu.
Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem? Na co zwrócić uwagę?

Krem z filtrem często kojarzymy z kosmetykiem  o tłustej, ciężkiej konsystencji, który po aplikacji pozostawia nieprzyjemny, lepki film na skórze. Jednak coraz częściej możemy znaleźć preparaty beztłuszczowe, o lekkiej, balsamicznej konsystencji, które szybko się wchłaniają i nie wywołują świecenia się skóry.  Wybierając krem z filtrem warto zwrócić na oznaczenia jakie znajdziemy na opakowaniu. Podstawowymi oznaczeniami są: SPF (określa stopień ochrony skóry przed promieniowanie UVB). W przypadku skór wrażliwych, z płytkim unaczynieniem czy u osób po zabiegach laserowych, głębokim złuszczaniu, zabiegach inwazyjnych takich jak mikronakłuwanie  bądź będących na doustnej czy zewnętrznej terapii pochodnymi witaminy A należy stosować krem z najwyższą wartością wskaźnika SPF czyli SPF 50. Kolejnym wskaźnikiem jest IPD lub PPD (wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA - im wyższa jego wartość, tym lepsza ochrona przed szkodliwością promieniowania UVA). Dlatego wybierając krem z filtrem należy wybierać te, które na opakowaniu mają oznaczenie ochrony zarówno przed UVA, jak i UVB. Dodatkowo można spotkać oznaczenie IR (ochrona przeciw promieniowaniu podczerwonemu) oraz VL (wskaźnik przeciwko światłu widzialnemu). Visible Light (VL) zalecany jest przede wszystkim u osób dotkniętych problemem występowania melasmy (przebarwienia zlokalizowanego głównie na czole i w okolicy ust).

 
POPRZEDNI WPIS NASTĘPNY WPIS
icoone
mesotherm
xlase
STORZ MEDICAL
ACCENT PRIME
IntraJet
Coaxmed
EMS
facebook
Instagram
Unia Europejska
UE